Lai virtuves vide strādātu jūsu labā

Laikā, kad pasauli jau kuro reizi pāršalc pasaulslavenās uzkopšanas konsultantes un KonMari Method™ radītājas Marijas Kondo (Marie Kondo) kārtības maģijas vilnis un uzņēmumos tiek runāts par japāņu 5s metodes pamatprincipiem, higiēnas un uzkopšanas sistēmu ražotāji uzdod jautājumu, kā šīs tendences ieviest virtuves vides uzlabošanā.

Abu augstāk minēto metožu pamatā ir radīt vidi, kura maksimāli strādātu jūsu labā un nodrošinātu apstākļus, kuros jūs realizētu savu galveno uzdevumu, šajā gadījumā, pievērstos neaizmirstamas un izcilas garšas pieredzes radīšanā saviem klientiem.

Japāņu 5s loģika paredz 5 pamatprincipu realizēšanu: organizācija (seiri),  kārtīgums (seiton), uzkopšana (seiso), standartizācija (seiketsu) un disciplīna (shitsuke), un šie pamatprincipi realizējami ne tikai birojā, bet arī virtuvē.
Pievēršoties šim jautājumam, zināmā higiēnas papīra zīmola Tork ražotājs Essity divu gadu garumā veicis pētījumu, pētot komerciālo virtuvju vidi Vācijā, Francijā un Apvienotajā Karalistē, lai noskaidrotu ne tikai pavāru, šefpavāru un iepircēju redzējumu, bet arī uzzinātu, kā ar savu darbību un produktiem šo vidi padarīt labāku un atvieglot tajā iesaistīto cilvēku ikdienas darbu.

Secināts, ka ideālā gadījumā “virtuves darbu plūsma” pavāriem ļauj brīvi pārvietoties cauri virtuvei, ērti piekļūstot nepieciešamajam aprīkojumam. Savukārt virtuves, kuras nav optimizētas, var ātri tikt pārblīvētas, radīt haosu un izjaukt darba ritējumu. Ja viss atrodas tam paredzētājās vietās (ko arī pareiz 5s kārtības pamatprincipi), darbinieki savu darbu spēj veikt efektīvāk, maksimāli palielinot rentabilitāti, vienlaikus samazinot darbinieku stresa līmeni.

Neskatoties uz to, ka efektivitāte un produktivitāte ir vieni no galvenajiem faktoriem virtuves optimizēšanas virzītājiem, vēl svarīgāks punkts prioritāšu sarakstā tomēr ir higiēnas jautājums, jo slikti organizēta un pārblīvēta virtuve nevar atbilst veselības un drošības prasībām.

HIGIĒNAS NOZĪME UN RISINĀJUMI

Higiēnas un uzkopšanas produktu ražotāji šodien vairs nepiedāvā vienkārši produktus, bet gan strādā, lai savam klientam un patērētājam sniegtu sistēmu, kas atbilstu tā vajadzībām, vēlmēm un prasībām, nodrošinot pilnvērtīgu risinājumu. Tas ir vesels produktu kopums, kurš darbojas vienoti, viens otru papildinot. Sistēma.

Optimizējot virtuvi, jādomā ne tikai par inventāra izvietošanu, bet arī par zonējumu un higiēnas produktu pieejamību. Piemēram, iespēju darbiniekam parūpēties par roku higiēnu, kas attiecīgā brīdī var būt izšķiroša. Nav pieļaujams, ka tik elementāras nepieciešamības realizēšanai darbiniekam jāveic papildu piepūle, un šie produkti ir grūti pieejami.

Pareizi izvietojot higiēnas produktus (ziepes, dezinfekcijas līdzeklis, papīra dvieļi) tiek nodrošināts ne darbinieku higiēnas līmenis, bet arī radīta iespēja maksimāli ātri un viegli sakopt un uzturēt savu darba vidi elementārā kārtībā darba laikā, tādējādi samazinot patērēto laiku, kas būs nepieciešams virtuves sakopšanai pēc darba.


Arī šajā jautājumā ražotāji jau vairākus gadus piedāvā uzkopšanas sistēmas, kas sevī ietver uzkopšanas līdzekļus (koncentrātus) un dozēšanas sistēmas, kas ne tikai atvieglo to lietotājam darbu (saprotami un viegli nolasāmi apzīmējumi, krāsu kodi), bet arī garantē daudz augstāku drošību, maksimāli samazinot iespēju līdzekli lietot nepareizā koncentrācijā (gatavs darba šķīdums), kā arī risku tā lietotājam nonākt saskarē ar koncentrētu produktu. Šajā gadījumā ne mazāk svarīgs faktors ir ieguldījums rūpēs par vidi, jo, lietojot līdzekļa koncentrātu, tiek ne tikai ietaupīts uz patērētā līdzekļa daudzumu, bet arī uz iepakojumu, kas citādi nepieciešams lietošanai gatavu produktu ražošanā. Virtuvē tas arī nozīmē to, ka sistēmas produkti tiek novietoti vienā un tajā pašā vietā, tie neaizņem daudz vietas, to izlietojumu ir viegli kontrolēt, to lietošana ir droša un tiek iegūts maksimāls rezultāts.

LĪDZSVARS

Atgriežoties pie iepriekš sacītā, pamatizaicinājums ir atrast līdzsvaru starp peļņas gūšanu un efektivitātes optimizēšanu, vienlaicīgi noturot higiēnu augstākajā līmenī. Svarīgi ir nebaidīties konsultēties un lūgt palīdzību profesionāļiem, kuri atvieglos šī līdzvara veidošanu, ļaujot jums pievērsties saviem tiešajiem darbiem un izaicinājumiem, un to, kas iepriekš darba vides sakārtošanā licies sarežģīti, padarīt par ikdienas rutīnu, kas strādās jūsu labā.

Uz tikšanos!

FOTO: Diversey Care, Essity, Vikan